Blog

24 Temmuz 2018

Dişli Tip Pompalar, Motorlar ve Vivolo

Bilindiği üzere hidrolik sıvısının tahrikinde bir çok farklı sistem kullanılmaktadır. Bunlardan birisi de dişli vasıtası ile sıvının aktarılması (pompa) ya da sıvının dişlilere verdiği hareketin kullanılması (motor), yani dişli tip sistemlerdir. Dişli pompa ve motorlar, diğerlerine göre daha küçük, daha ucuz ve kullanım olarak daha pratiklerdir. Ancak çıkabilecekleri basınç ve debi miktarı sınırlıdır.

Dişli pompa çalışma prensibi (bu resim www.makine.gen.tr’den alınmıştır)

Genel olarak dişli pompa ve motorlar, debi ve basınç kapasitelerine göre 4 gruba ayrılırlar. Bunlar grup 0, grup 1, grup 2 ve grup 3 olarak nitelendirilir. Grup numarası arttıkça pompanın (ya da motorun) basınç dayanımı ve debi kapasitesi de artmaktadır. Örneğin Vivolo firmasının pompalarını ele alırsak: Vivolo grup 2 pompaların debisi 4cc’den başlamakta ve 40 cc’ye kadar çıkmaktadır. Bu aralıkta Vivolo’da 12 adet pompa bulunmaktadır (detaylarına web sitemizden erişebilirsiniz). Burada geçen “cc” terimi cm3/devir’i ifade etmektedir. Yani dişlilerin her bir dönüşünde ne kadar yağı karşı tarafa aktardıklarını göstermektedir. Pompanın dakikada kaç litre yağ aktarabileceği, bu cc değerinin pompaya bağlanan elektrik motorunun 1 dakikada yaptığı devir sayısının çarpımıyla bulunabilir. Vivolo grup 3 pompaları ise 15cc ile 90 cc arasında debi verebilmektedir. Görüldüğü gibi bazı debi değerleri her iki grup içine de girmektedir. Aradaki fark basınç değerlerinde ortaya çıkmaktadır. Örneğin 15cc bir grup 3 pompa 300 bara kadar çalışabilirken 14cc grup 2 pompanın çalışma basıncı maksimum 250 bardır.

Pompa seçerken bir diğer önemli konu ise pompanın en verimli şekilde çalıştığı aralıkları bilmektir. Bunda pompa kapasitesi ve motor devri yani dakikada pompadan istenilen yağ transferi miktarı önemlidir. Pompa seçiminde uzman bir hidrolikçi ile beraber karar vermek daha verimli ürün elde etmek için önemlidir.

Neden Vivolo?

AdımKoza olarak bizler Vivolo Türkiye yetkili temsilciliğini yapmaktayız. Vivolo Ankara yetkili distribütörü olarak, Vivolo Ankara satışları yalnızca AdımKoza Hidrolik tarafından yetkili olarak yapılmaktadır. Peki bizler neden Vivolo’yu tercih ettik. Vivolo bir İtalyan markası olup, tüm üretimini İtalya’da yapmaktadır. Uzun yıllardır dişli pompa, motor ve akış bölücü üreten ve bu konuda uzmanlaşmış olan Vivolo, tüm dünyaya mal satmakta ve tüm dünyada en kaliteli dişli pompa, motor ve akış bölücü üreticilerinden biri olarak kabul edilmektedir. Çalışma süresi ve dayanıklılığı diğer markaların üstünde olan Vivolo, güvenilir çözümler sunmaktadır. Kaliteyi birinci önceliğimiz olarak kabul ettiğimizden ötürü Vivolo Türkiye ve Vivolo Ankara satışlarını 2015 yılından beri yapmaktayız.

Tek Vivolo Ankara yetkili bayii ve Vivolo Türkiye yetkili distribütörü olarak dişli pompa, motor ve akış bölücü ihtiyaçlarınız için bizimle irtibata geçebilir Ankara’da Vivolo satışı için mağazamızı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Türkiye’nin her yerinden bizlere ulaşarak talebinizi iletmeniz halinde sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Makaleler , , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir